Zdarzenie z udziałem 12-latka kierującego hulajnogą elektryczną
Wypadek miał miejsce wczoraj po południu w miejscowości Kocudza Pierwsza. 12-letni chłopiec jechał hulajnogą elektryczną w pewnym momencie stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił się. Z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.
Przypominamy:
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Mandat za kierowanie przez osobę niemającą do tego uprawnień policja może wystawić jedynie osobom, które ukończył 17 rok życia. W przypadku młodszych osób sprawa może trafić do sądu rodzinnego.
Na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba. Zabronione jest przewożenie pasażerów, w tym również zwierząt.
Hulajnogą elektryczną powinniśmy poruszać się po ścieżce dla rowerów, jeżeli ta jest wyznaczona dla naszego kierunku ruchu. W przypadku braku ścieżki, dozwolone jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym przypadku, zobowiązani jesteśmy do poruszania się chodnikiem. A tam obowiązują dwie zasady, których musimy się trzymać. Po pierwsze - prędkość zbliżona do prędkości pieszych, po drugie - piesi mają pierwszeństwo.
Poruszając się hulajnogą po drodze dla rowerów, obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Z tego powodu, hulajnogi wprowadzone do sprzedaży w 2022 roku muszą mieć ograniczoną prędkość maksymalną do tej określonej przepisami.
aspirant sztabowy Faustyna Łazur