reklama
kategoria: Miasto
8 luty 2012

Przewodnik młodego rodzica. Dlaczego warto czytać dzieciom?

zdjęcie: Przewodnik młodego rodzica. Dlaczego warto czytać dzieciom? / Fot. archiwum
Fot. archiwum
Naukowcy już od lat alarmują, że w świecie, który otacza nasze dzieci książka staje się coraz mniej atrakcyjnym obiektem, wypieranym przez telewizor, komputer, telefon komórkowy i odtwarzacz mp4. Jakie książki warto podsuwać dziecku? Jak sprawić, żeby nasze dziecko wiedziało, czym jest prawdziwa radość czytania?
REKLAMA
W kształtowaniu osobowości dziecka czytanie książek jest doświadczeniem bezcennym. Czytanie książek dziecku i przez dziecko rozwija jego psychikę i wyobraźnię. Rodzic powinien dołożyć wszelkich starań do tego, aby poświęcić codziennie choćby pół godziny na czytanie książek dziecku. Kto czyta, uczy się myśleć, uczy się wczuwania w sytuację drugiego człowieka, rozumienia jego uczuć. Uczy się tworzenia wewnętrznych obrazów z abstrakcyjnych znaków i tego, jak te subiektywne obrazy ująć w powszechnie zrozumiałe słowa, by móc je jeszcze raz opowiedzieć.

Co czytać?
 
Nawet małe dziecko jest już gotowe do tego, aby wspólnie z rodzicem oglądać obrazki w książkach, czy słuchać go
podczas czytania. Dla wielu rodziców problem z wyborem książek nie istnieje - mają być kolorowe, ładne i tanie.  Tymczasem, nie wszystko, co kolorowe będzie dobre dla dziecka. Czasem można wybrać niezbyt dobrą literacko książkę, która będzie przepięknie wydana. Zwróćmy uwagę na sam tekst. Jeśli historia o Królewnie Śnieżce jest streszczona w pięciu zdaniach, książka nie będzie dla nas wartościowa. Lepiej wybierać te z oryginalnymi historiami. Polecane są książki zaliczane do klasyki literatury dziecięcej. Większość rodziców chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Warto pamiętać, że miłość do książek należy właśnie do tych najwspanialszych darów, w które możemy wyposażyć nasze dziecko na całe jego dalsze życie. Jak więc nauczyć dziecko radości czytania? Nie jest to trudne. Potrzebne do tego są tylko trzy rzeczy – przykład rodziców, częste, najlepiej codzienne czytanie na głos i wspólnie, starannie wybrane książki. Jeśli dzieci nie mają okazji widzieć swoich rodziców pochłoniętych czytaniem, nie będą uważały tej czynności za ważną i ciekawą.

Jeśli w dodatku zauważą, że mama i tata kilka godzin dziennie spędzają przed telewizorem i komputerem, zaczną z pewnością zadawać sobie pytanie, dlaczego to właśnie one muszą zajmować się tymi rzekomo ciekawymi książkami, skoro rodzice wybierają inne formy spędzania wolnego czasu. Wspólne, głośne czytanie z dzieckiem, obok wartości emocjonalnych, niesie również walory intelektualne i rozwija wyobraźnię. Poprzez książki dzieci dowiadują się, jak zbudowana jest historia, jak tworzy się i rozwiązuje napięcie, jak słowa mogą doprowadzić do śmiechu, albo do łez, jakie bohaterowie popełniają błędy i co z tego wynika. Poznają nowy, fascynujący świat literatury, fikcji, wyobraźni, który daje możliwość nabrania dystansu do siebie samego i otaczającego nas świata.

Rafał Szwaracki
 
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Janów Lubelski
0.7°C
wschód słońca: 06:52
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Janowie

kiedy
2024-12-02 18:00
miejsce
Janowski Ośrodek Kultury, Janów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Janowski Ośrodek Kultury, Janów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Janowski Ośrodek Kultury, Janów...
wstęp biletowany