Budynek dawnej siedziby Stronnictwa Demokratycznego wpisany do rejestru zabytków
Gmach został wzniesiony na miejscu zniszczonej w czasie II wojny światowej jednopodwórzowej kamienicy (siedziba kinoteatru Palace).
Koncepcję urbanistyczną ulicy Chmielnej opracował Zygmunt Stępiński kierujący od 1945 r. pracownią rekonstrukcji założeń historycznych w Dyrekcji Planowania Przestrzennego Biura Odbudowy Stolicy. Autorami projektu gmachu przy ul. Chmielnej 9 byli Mieczysław Zawadzki i Barbara Popławska, w części projektów także Janina Zawadzka-Stańkowska, pracownicy pracowni "Miastoprojekt – Specjalistyczne" Centralnego Zarządu Biur Projektowych Budownictwa Miejskiego.
Projekt zakładał dostosowanie pomieszczeń do charakteru budynku użyteczności publicznej. Zmiany w projekcie, przestoje, naprawa wadliwie wykonanych elementów przedłużyły realizację budynku, którego budowę zakończono w pierwszej połowie 1957 r. Już w pod koniec maja w budynku odbyły się uroczystości 20-lecia Stronnictwa Plenum Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego.
Na pierwsze zmiany w obrębie budynku zdecydowano się już na początku lat 60. XX w. W 1962 r. zamontowano kraty w przejściu na parterze budynku, w kolejnych latach likwidowano pomieszczenia użytkowe, przeznaczając je na pomieszczenia biurowe i administracyjne partii.
W 1966 r. zdecydowano się na nadbudowę budynku o jedną kondygnację. Na początku lat 90. XX w. część przestrzeni biurowej oraz lokale od frontu przeznaczono na wynajem. Piwnice zaadaptowano na pomieszczenia magazynowe, a następnie na lokal gastronomiczno-rozrywkowy.
Nie wszystkie prace zyskały akceptację, już w 1991 r. zwracano uwagę na konieczność zachowania "istniejącego – historycznego już wystroju architektonicznego budynku". Budynek do 2016 r. stanowił siedzibę Stronnictwa Demokratycznego, obecnie stanowi własność prywatną.
"Budynek przy ul. Chmielnej 9 stanowi przykład reprezentacyjnej siedziby działającej w okresie powojennym partii politycznej, której forma oraz opracowanie odzwierciedlają zmienne losy mieszczącej się w niej instytucji" - zaznaczył mazowiecki konserwator.
Podkreślił, że gmach zaprojektowano w czasie odbudowy zniszczonych w czasie II wojny światowej pierzei ul. Chmielnej, na gruzach rozebranej kamienicy (kinoteatr Palace). "Jego bryła i gabaryty zostały umiejętnie dostosowane do projektowanej wówczas zabudowy, łącząc wpływy architektury klasycystycznej z charakterystycznym dla modernizmu uproszczeniem" - dodał. (PAP)
mas/ dki/